ŚWIATOWY DZIEŃ BATERII - FILM EDUKACYJNY ORAZ KONSPEKT ZAJĘĆ
Różnorodność produktów wymagających bezprzewodowego zasilania sprawia, że baterie stały się obecnie niemal wszechobecne. Z okazji Światowego Dnia Baterii, przypadającego w 280 rocznicę urodzin wynalazcy ogniwa galwanicznego Alessandro Volty - prezentujemy scenariusz zajęć dla klas 4-6 opracowany przez firmę T-Mobile oraz film animowany na temat zasad postępowania z zużytymi bateriami, który przygotowaliśmy w ramach projektu Zbieraj Baterie i Telefony!
W 2022 roku w całej UE sprzedano około 244 tys. ton przenośnych baterii. W Polsce do obrotu wprowadzono ich około 21 845 ton. Szacuje się, że do roku 2030 światowe zapotrzebowanie na baterie wzrośnie niemal 14-krotnie.
Jako niezastąpione źródło energii oraz urządzenie umożliwiające jej magazynowanie, baterie znalazły szerokie zastosowanie. Aktualnie w Unii Europejskiej wykorzystuje się cztery kategorie baterii:
- baterie przenośne (urządzenia bezprzewodowe),
- akumulatory samochodowe (wykorzystywane do rozrusznika samochodowego, oświetlenia i zapłonu),
- baterie przemysłowe (do pojazdów elektrycznych lub magazynowania energii),
- baterie do lekkich środków transportu (e-rowery, e-skutery)[1].
Baterie a środowisko naturalne
Produkcja baterii związana jest z wykorzystywaniem szeregu surowców (takich jak np. kobalt, lit, nikiel, mangan), które mają wpływ na środowisko naturalne oraz zdrowie człowieka.
Dlatego też warto wiedzieć jak właściwie postępować z bateriami, zarówno na etapie ich użytkowania (temperatura i miejsce przechowywania), jak również pozbywania (nie wrzucaj do kosza na śmieci, wyrzucaj selektywnie do wyznaczonych pojemników).
Alessandro Volta
Z okazji Światowego Dnia Baterii, przypadającego w tym roku w 280 rocznicę urodzin wynalazcy ogniwa galwanicznego Alessandro Volty, prezentujemy scenariusz zajęć dla klas 4-6 opracowany przez firmę T-Mobile oraz film animowany na temat zasad postępowania z zużytymi bateriami, który przygotowaliśmy w ramach projektu Zbieraj Baterie i Telefony!
Do pobrania: scenariusz zajęć dla klas 4-6 pt.: Światowy Dzień Baterii.
Więcej materiałów edukacyjnych dostępnych tutaj.
Źródło:
- Waste statistics - recycling of batteries and accumulators, Eurostat, https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Waste_statistics_-_recycling_of_batteries_and_accumulators (dostęp: 17.02.2025 r.)
- Nowe przepisy UE dla bardziej ekologicznych i etycznych baterii, Parlament Europejski, dn. 17-11-2023.
[1] EPRS, 2021.