DZIEŃ WIELORYBA - KONSPEKT ZAJĘĆ

Zanieczyszczenie oceanów oraz zmiany klimatyczne są obecnie najpoważniejszymi zagrożeniami dla największych ssaków na Ziemi jakimi są wieloryby. Z okazji ich święta, które w tym roku obchodzimy 15 lutego, zachęcamy do pobrania scenariusza zajęć dla klas 4-6 szkół podstawowych przygotowanego przez Partnera akcji Zbieraj Baterie i Telefony! – firmę T-Mobile.

Wieloryby to największe na Ziemi ssaki morskie, które mogą osiągać nawet 30 m długości i ważyć około 200 ton! Według badaczy zwierzęta te odgrywają ważną rolę w wychwytywaniu dwutlenku węgla i łagodzeniu zmian klimatu. Jak wynika z opublikowanego w 2019 roku raportu Międzynarodowego Funduszu Walutowego, dotyczącego roli wielorybów w poprawianiu kondycji oceanów i walki ze zmianami klimatycznymi, każdy, duży wieloryb może pochłaniać około 33 tony dwutlenku węgla w ciągu swojego życia (dla porównania drzewo pochłania średnio 22 kg CO2 rocznie).

Dodatkowo obecność wielorybów pozwala przenosić z dna mórz i oceanów azot, fosfor i żelazo, będące cennymi składnikami odżywczymi dla fitoplanktonu, który z kolei odpowiedzialny jest za wychwytywanie około 37 miliardów ton dwutlenku węgla (tyle samo, ile pobiera 1,7 biliona drzew) oraz dostarczanie około 50-85% tlenu do atmosfery.

Niestety wskutek działalności człowieka na przestrzeni ostatnich 200 lat populacja wielorybów została zdziesiątkowana, zmniejszając się z 5 do 1,5 mln osobników. Każdego roku umiera ponad 300 000 wielorybów z powodu uwikłania w porzucone sieci rybackie. Śmiertelnym zagrożeniem są również mylone z pożywieniem plastikowe odpady, których ilość w morzach szacuje się na około 150 mln ton.

Z okazji Dnia Wieloryba, który przypada w tym roku 15 lutego, zapraszamy do zapoznania się ze scenariuszem zajęć dla klas 4-6 oraz filmem edukacyjnym na temat tych ciekawych i niezbędnych dla naszej Planety zwierząt morskich.

Materiały zostały przygotowane przez firmę T-Mobile, która jest Partnerem projektu edukacyjnego Zbieraj Baterie i Telefony!, realizowanego w ramach kampanii edukacyjnej Włącz Eco Wyobraźnię.

Materiały edukacyjne dostępne są na stronie: https://www.ecowyobraznia.pl/artykul/scenariusz-zajec-z-okazji-dnia-wieloryba.html

Źródło:

  1. Whales and Carbon Sequestration: Can Whales Store Carbon?, https://www.fisheries.noaa.gov/feature-story/whales-and-carbon-sequestration-can-whales-store-carbon (dostęp: 13.02.2025 r.)
  2. Zagrożone wyginięciem wieloryby pomagają w walce z globalnym ociepleniem, https://www.gospodarkamorska.pl/wieloryby-ochladzaja-klimat-55484 (dostęp: 13.02.2025 r.)
  3. Chami R., Cosimano T., Fullenkamp C., Oztosun S., Nature’s solution to climate change. A strategy to protect whales can limit greenhouse gases and global Warming, https://www.imf.org/en/Publications/fandd/issues/2019/12/natures-solution-to-climate-change-chami, December 2019 (dostęp: 13.02.2025 r.).
  4. Poznaj największe zwierzęta świata, WWF, https://www.wwf.pl/aktualnosci/poznaj-najwieksze-zwierzeta-swiata (dostęp: 13.02.2025 r.)
  5. Plastik w oceanach: fakty, skutki oraz nowe przepisy UE, https://www.europarl.europa.eu/topics/pl/article/20181005STO15110/plastik-w-oceanach-fakty-skutki-oraz-nowe-przepisy-ue (dostęp: 13.02.2025 r.).
  6. Whales and Dolphins, https://ocean.si.edu/ocean-life/marine-mammals/whales (dostęp: 13.02.2025 r.)

Wróć